2. září 2017, 8:00
Matěj MayerBýt oddaný celou kariéru jednomu klubu? To je čím dál tím větší rarita. Výměn přibývá, stejně tak se zvyšuje podíl mladých hráčů v lize a o veterány už není zájem. Zůstat zdraví, loajální a odehrát v jednom klubu přes 1000 utkání se zdá být skoro nemožné. V historii NHL však bylo několik hráčů, kteří to dokázali. Na seznam hokejistů, kteří ukončili kariéru, aniž by se jedinkrát stěhovali, naposledy přibyl Shane Doan.
Doan přitom chtěl přidat v Arizoně ještě další duely, jenže vedení klubu už chtělo jít jiným směrem a stavět na mladících. Škoda, stačilo mu jen 25 zápasů a ocitl by se v tomto žebříčku na prvním místě. Snadno jsme mohli mít ještě jiného, jasného vítěze. Legendární Gordie Howe odehrál za Detroit 1687 utkání, jenže se na stará kolena po šesti letech v konkurenční WHA vrátil do NHL, a v 51 letech si zahrál ještě sezonu za Hartford Whalers.
Bylo několik dalších hokejistů, kteří změnili působiště až na sklonku kariéry. Nikoli z důvodu nutné změny týmu, ale kvůli touze získat Stanleyův pohár. Dokonalým příkladem je Ray Bourque, který odehrál 1518 utkání za Boston a v 39 letech si odskočil vyhrát pohár do Colorada, aby mohl v poklidu ukončit kariéru. Podobné snahy o získání Stanley Cupu v poslední sezoně kariéry však ztroskotaly u jiných, jinak příkladně oddaných borců, jako Mike Modano, Martin Brodeur či Daniel Alfredsson.
Představujeme žebříček deseti nejoddanějších hráčů NHL, kteří odehráli nejvíce zápasů v jednom klubu, a zároveň v jiném nepůsobili:
Je k neuvěření, že nejlepší obránce své doby vzešel ze třetího kola draftu. Nicklas Lidström se ve 21 letech stal základní pilířem obrany Red Wings a v následujících 20 letech odehrál každý rok téměř kompletní počet utkání. Sedmkrát vyhrál Norris Trophy, čtyřikrát Stanley Cup a nebýt toho, že Detroit měl v týmu Steva Yzermana, byl by kapitánem déle než posledních šest sezon. Spojení s klubem prodloužil i po konci kariéry a tři roky pracoval jako skaut Rudých křídel.
Statistiky: 1564 zápasů, 1142 bodů (264+878)
Gentleman na ledě Alex Delvecchio nastoupil za Detroit v neskutečných 24 sezonách. Začínal ještě v době, kdy měla základní část jen 70 utkání, jinak mohl být v žebříčku výš. Ačkoli není legendou, kterou by znali všichni fanoušci hokeje, byl pravidelným bodovým přispěvatelem. Třikrát získal Stanley Cup, třikrát Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče, jedenáct let byl kapitánem týmu. Nyní 85letý bývalý útočník zůstal loajální i po konci kariéry – ve čtyřech sezonách si vyzkoušel pozice hlavního trenéra a generálního manažera.
Statistiky: 1549 zápasů, 1281 bodů (456+825)
Příběh o tom, jak si Edmonton při draftu 1995 vybral k velké nevoli fanoušků jako šestého Steva Kellyho namísto Shana Doana, je dobře známý. Sedmý Winnipeg neváhal a získal borce, který je dodnes synonymem klubu. Doan hned následující rok vlétl v dresu Jets do NHL, následně se s týmem přestěhoval do Phoenixu a stal se obávaným powerforvardem a uznávaným vůdcem. Třináct sezon měl céčko na hrudi, přesto jeho konec u Coyotes nebyl z jeho vůle. Ve 40 letech lákavé angažmá nenašel, a tak ukončil kariéru.
Statistiky: 1540 zápasů, 972 bodů (402+570)
Proč je Doan příkladem klubové věrnosti? Ze všech hráčů, kteří mají na kontě 1500+ zápasů v základní části, toho v play-off odehrál nejméně. pic.twitter.com/Opj08M9NRn
— Jiří Vítek (@JVitek94) 30. srpna 2017
„Steve Y“ je nejproduktivnějším hráčem historie mezi všemi s příkladnou klubovou oddaností. Jeho 1755 bodů v dohledné době nikdo nepřekoná. Nejblíže jsou mu Ovečkin a Crosby, kteří však ztrácejí přes 700 bodů. Steve Yzerman je trojnásobným vítězem Stanleyova poháru a ve sbírce má řadu dalších úspěchů. Kromě toho je symbolem kapitánství – céčko dostal už ve 21 letech, což byl ve své době rekord. Vysněné pozice generálního manažera by se však po konci kariéry v Detroitu nedočkal, a tak přesídlil do Tampy.
Statistiky: 1514 zápasů, 1755 bodů (692+1063)
Zásadní postava historie NHL pochází ze Slovenska. Ze Stanislava Gvotha se po přesunu do Kanady stal Stan Mikita a v roce 1958 se prosadil do NHL. Prožil tuze zajímavou kariéru – nejprve o sobě dával vědět pěstmi a přezdívalo se mu „Malý ďábel“, v pozdějších letech ale dvakrát získal Lady Byng Trophy. Ve své době byl vynikajícím hokejistou a je mu připisováno vynalezení zahnuté čepele. Jednou získal Stanley Cup a dva roky byl kapitánem Black Hawks. Čtyřikrát vyhrál produktivitu, a když v roce 1980 končil, byl druhým nejproduktivnějším hráčem historie.
Statistiky: 1394 zápasů, 1467 bodů (541+926)
Pouze Yzerman byl v historii NHL kapitánem jednoho klubu déle než Joe Sakic. Ještě v tehdejším Québecu se ve svých 21 letech začal dělit o céčko, dva roky poté už se stal stálým kapitánem. S klubem zažil přesun do Colorada a hned v následující sezoně slavil Stanley Cup. V roce 1997 se ale málem stěhoval znovu – podepsal totiž offer sheet s Rangers na tehdy obrovskou sumu 21 milionů dolarů za tři roky. Avalanche nakonec nabídku dorovnali a nikdy nemohli litovat – „Burnaby Joe“ dotáhl klub k dalšímu poháru a řadí se mezi nejlepší hráče historie NHL. Nyní je generálním manažerem Avs.
Statistiky: 1378 zápasů, 1641 bodů (625+1016)
Důrazný obránce Ken Daneyko strávil u Ďáblů celou kariéru navzdory tomu, že nikdy nebyl hvězdou, ale poctivým defenzivním dělníkem. „Mr. Devil“ byl známý díky chybějícím předním zubům, které charakterizovaly styl jeho hry. Připsal si přes 2500 trestných minut a jen 178 bodů, vytvořil šňůru 255 utkání bez vstřeleného gólu. Přesto byl důležitým článkem při cestě New Jersey za třemi Stanley Cupy. V klubu ho podpořili, i když prožíval těžké časy a bojoval s alkoholismem. Za Devils odehrál 20 sezon, ale nikdy nebyl kapitánem.
Statistiky: 1283 zápasů, 178 bodů (36+142)
„Pocket Rocket“ nejenže se v Montrealu přímo narodil, hrál také za tamní mládežnické celky a v dresu Canadiens strávil celou kariéru. Henri Richard je mladším bratrem slavnějšího Maurice, minimálně v jednom ohledu je však nejlepším v historii NHL. Jako hráč pozvedl Stanleyův pohár nad hlavu jedenáctkrát, což je platný rekord NHL, který bude v době platových stropů těžko překonán. Jeho 1256 zápasů je nejvíc v historii Canadiens. Když ukončil kariéru Jean Béliveau, byl poslední čtyři sezony kapitánem týmu.
Statistiky: 1256 zápasů, 1046 bodů (358+688)
Mezi nejloajálnějšími hokejisty má zástupce i český hokej. Patrik Eliáš se přes farmu Ďáblů protloukl až do prvního týmu, kde odehrál 20 sezon. Nikdy nebyl superhvězdou, která by sbírala individuální ceny, ale vždy patřil mezi nejdůležitější hráče mužstva. S New Jersey vyhrál dvakrát Stanley Cup a je držitelem řady klubových rekordů. Na jednu sezonu byl i kapitánem týmu, ale tato role mu příliš neseděla. Je druhým nejlepším Čechem v historickém bodování před Milanem Hejdukem, jenž také zasvětil kariéru jedinému klubu.
Statistiky: 1240 zápasů, 1025 (408+617)
Frankofonní Kanaďan se stal jedničkou draftu 1970 a hvězdou NHL byl téměř okamžitě. Hned v první sezoně vyhrál bodování týmu nováčka z Buffala a brzy se stal součástí slavného útoku 70. let s názvem „The French Connection“, který tvořil společně s René Robertem a Rickem Martinem. Gilbert Perreault hrál za Sabres sedmnáct let, nikdy však výrazného týmového úspěchu nedosáhl a jen jednou se podíval do finále. Céčko nosil na hrudi čtyři roky.
Statistiky: 1191 zápasů, 1326 (512+814)
1. Henrik Sedin – Vancouver Canucks
Statistiky: 1248 zápasů, 1020 bodů (237+783)
2. Daniel Sedin – Vancouver Canucks
Statistiky: 1225 zápasů, 986 bodů (370+616)
3. Henrik Zetterberg – Detroit Red Wings
Statistiky: 1000 zápasů, 904 bodů (326+578)
4. Dustin Brown – Los Angeles Kings
Statistiky: 964 zápasů, 506 bodů (232+274)
5. Brent Seabrook – Chicago Blackhawks
Statistiky: 923 zápasů, 239 bodů (44+195)
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz
© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.