24. února 2015, 2:35
Petr AdlerWayne Gretzky se po 31 letech zase připletl do kanadské politiky. Tentokráte tím, že podpořil kandidaturu Patricka Browna, mladého federálního poslance za kanadskou vládnoucí Konservativní stranu, v boji o úřad šéfa ontarijských konservativců, známých pod jménem Pokrokoví zpátečníci (viz snímek).
Ne, to není překlep. Původní Konservativní strana si nestála moc dobře. V roce 1942 se tedy spojila s Pokrokovou stranou (Progressive Party) tehdejšího premiéra Manitoby Johna Brackena, který souhlasil, že se stane novým šéfem konservativců pod podmínkou, že do názvu strany přidají jméno jeho původní strany. A jelikož se Kanaďani domnívají, že není nad to se nějak domluvit, stalo se.
Teprve příchod nynějšího kanadského ministerského předsedy Stephena Harpera v roce 2003 způsobil, že se Pokrokoví zpátečníci (Progressive Conservative) stali opět čistými Konservativci. Až na to, že se takhle přejmenovala pouze federální strana, zatímco řada jejích provinčních odnoží si zcela konservativně ponechala původní jméno.
“Znám Patricka Browna už řadu let,” řekl Gretzky. “Je pilný a oddaný. Patrick je pevný konservativec. Má vášeň i představu, jak vést Ontario.”
Zlatá slova. Tak zlatá, že se objevila i na Brownových předvolebních plakátech.
Šestatřicetiletý Patrick Brown, který je až dosud federálním poslancem, se pravidelně podílí na pořádání dobročinného podniku Hockey Night in Barrie. To je městečko v Ontariu, zhruba 90 km severně od Toronta, kam se sjíždí každý rok spousta bývalých i nynějších hokejových hvězd, a spolu s nimi řady dalších slavných lidí. Zahrají si hokejový turnaj, a celý jeho výnos putuje na místní dobročinné účely. Cestu i pobyt si hvězdy platí ze svých kapes.
“Jsem poctěn, že mě podporuje Wayne Gretzky, kanadský idol a jeden z největších sportovců současnosti,” řekl Brown.
Gretzky sice bydlí v Kalifornii, ale má jak americké, tak kanadské občanství. A je ontarijským rodákem.
Brown kandiduje proti zástupkyni šéfa ontarijských Pokrokových zpátečníků Christine Elliottove, vdově po nedávno zesnulém konservativním federálním ministrovi financí Jimu Flahertym, a proti členu ontarijské provinční sněmovny za London Montemu McNaugtonovi.
Dosavadní šéf strany Jim Hudak odstoupil, když Pokrokoví zpátečníci loni v červnu po čtvrté za sebou prohráli v provinčních volbách v souboji s provinčními Liberály.
Otázkou ovšem je, jak moc Gretzkyho podpora jeho kamarádovi Brownovi pomůže. V roce 1984 totiž vyslovil veřejnou podporu svému tehdejšímu zaměstnavateli (majiteli Edmonton Oilers) Peteru Pocklingtonovi v boji o křeslo šéfa federálních (tehdy pořád ještě) Pokrokových zpátečníků. Šéfem a později předsedou federální vlády se tenkrát stal Brian Mulroney.
Na druhou stranu zase může Gretzkyho přítomnost a podpora Brownovi pomoci ve volbách roku 2018. Když se totiž nedávno Gretzky vyjádřil, že si Kanada může blahopřát, ba přímo olíznout všech deset, že jejím ministerským předsedou je konservativec Stephen Harper, přivedl tím levicové odpůrce k naprostému šílenství. Jejich jedovaté útoky na Gretzkyho byly ale převelice osobní. K nejjemnějším patřila zmínka, že Gretzky asi dostal příliš moc ran pukem do hlavy.
A právě tohle se může levici zatraceně vymstít: jak si dovolují útočit nám na modlu?
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz
© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.