bahis siteleri

NHL.cz na Facebooku

POHLED: Další torontské all-in. Nylander je nevyměnitelný, nevyplatitelný a přeplacený

10. ledna 2024, 9:00

Jiří Lacina

Kdo si vybaví, jak jednal o minulé smlouvě, jak šponoval situaci do posledního dne, muselo mu to být ihned jasné. Jakmile prosvitla informace, že smlouva mezi Torontem a Williamem Nylanderem je na spadnutí, přestože ta stará ještě dobíhá, nedalo moc práce vytušit, že podmínky budou exkluzivní.

V duchu té nejhorší torontské klasiky. Tedy za obrovské peníze, bez schopnosti klubu stáhnout hráče aspoň minimálně z jeho požadavků a se všemi myslitelnými benefity.

Ostatně Nylander by takhle brzo jen tak na něco nekývnul.

Sedmadvacetiletý Švéd podepsal na maximálně možných osm let a 92 miliónů dolarů. Jde o rekordní kontrakt v historii Maple Leafs. Žádnému jinému hráči se tradiční (a obecně ne zrovna spořivý) kanadský klub nezavázal jedním podpisem zaplatit takový balík.

Nylander se loni posunul na 40 vstřelených branek a 87 bodů. Letos míří někam na 115-120 bodů. Jako srovnávací byl opakovaně použit kontrakt Davida Pastrňáka (loni 61 gólů a 113 bodů). Pastrňákova stropová zátěž je 11,25 mil. dolarů, Nylanderova bude 11,5 mil. Bude to pátý nejvyšší zářez do rozpočtu v NHL.

Řeči o Stanley Cupu nechme teď stranou. Jde o marketing. Povinná klišé pro novinářské mikrofony, která provází podpis snad každé - notabene větší - smlouvy. V Torontu je navíc Stanley Cup v příštích letech sci-fi, nyní také kvůli Nylanderově smlouvě.

Zaměřme se na fakta.

Švéd je v první desítce bodování poprvé za svou osmiletou kariéru. Ani ne půl roku. Argument, že Pettersson, Marner, Rantanen nebo Draisaitl podepíšou v příštích letech za totéž nebo za víc, je laciný. The Athletic tvrdí už teď, že právě Nylanderův kontrakt stanoví nový standard a zvedne nároky následovníků. Argument, že platový strop poroste, taky kulhá. Toronto, které přežívá jen díky LTIR, by potřebovalo nárůst o 40, ne o 4 milióny.

Ale budiž, plat asi nebudí ty největší rozpaky. Příští tři – čtyři sezóny Nylander za ty peníze stát bude. Potíž je struktura smlouvy, kterou z většiny kryjí podpisové bonusy. Jak je v Torontu zvykem. V příštích čtyřech letech 10 - 11,5 mil. hezky na začátku podzimu v jedné várce. Na výplatní pásku půjdou v průběhu sezóny drobné. K tomu na celou dobu no-movement klauzule.

Tady už chtěl Švédův vyjednávací tým mnohem víc, než má v Bostonu David Pastrňák. Ten bude dostávat bonusem v příštích letech jen od 2 do 4,5 mil. Většinu zinkasuje normálně. Ani ochranu proti výměně či přesunu na farmu nemá rodák z Havířova po celých osm let v takovém rozsahu.

Klidně dodejme, že stejně starý Pastrňák nasbíral v každé sezóně, co se spolu od roku 2015 potkávají, víc bodů než Nylander. A někdy dost výrazně. Pastrňák je taky v Bostonu jasnou ofenzivní jedničkou, což asi o Švédovi v konkurenci Toronta tak jistě říct nejde.

Nylander je tedy nejspíš drahý, díky no-movement klauzuli nevyměnitelný a k tomu i fakticky nevyplatitelný. Tzv. buy-outy se totiž týkají jen základního platu, nikoli bonusů. A právě touto formou vyinkasuje Švéd 75% peněz. Klub by tedy jeho vyplacením neušetřil pod platovým stropem skoro nic.

Je to další klasické torontské all-in.

Sám hráč komentoval kontrakt slovy: „Je skvělé cítit, že na vás sází.“

Debaty o tom, jak kolem čtyř luxusně zaplacených superhvězd poskládat zbytek týmu, můžou začít.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.